قیمت بسته به اندازه مو:  حدود 80 تا 100 هزارتومانفر از نوع دفیوزر این روش یكی از پرطرفدارترین و مرسوم‌ترین روش‌های حالت دادن به موها یا همان فر كردن است. در این روش موها را بعد از شسته شدن با حوله كمی آبگیری می‌كنیم (یعنی وضعیتی كه نه از موها آب بچكد و نه خشك شده باشد). سپس موها را موس زده و به دو یا سه بخش تقسیم می‌كنیم.

برای عید نوروز مو فرفری شوید!

برای عید نوروز مو فرفری شوید!,این روزها به هر سالن زیبایی در سطح شهر سر بزنید انواع و اقسام راه‌حل‌ها را برای حالت دادن به موهای‌تان پیش‌روی شما قرار می‌دهند. فر كردن هم مانند دیگر خدمات سالن‌های زیبایی بهداشتی پروسه خود را دارد

 

اما اگر برای انتخابی درست و بالا بردن اطلاعات خود نیاز به جزئیات بیشتری دارید، این پرونده فر كردن را با توصیه‌های دكتر پروین منصوری متخصص پوست و مو و استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران و شعله‌کلاهدوز كارشناس آرایشگری ما بخوانید. 

 

از هر خانمی كه موهای فر و خوش حالتی دارد بپرسید، می‌گوید آدم‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

دسته اول فرفری‌ها و دسته‌ای دیگر كسانی كه آرزوی داشتن این موهای فر را دارند. روی صحبت ما هم با همان دسته دوم است كه به هر نحوی شده می‌خواهند موهایی پیچ و تاب خورده و زیبا داشته باشند. مطمئن باشید هیچ كاری نشد ندارد.

کار را به دست کاردان بسپارید
همه ما زمانی تصمیم می‏گیریم ظاهرمان را عوض کنیم كه دیگر از رنگ و مدلی كه داریم، خسته شده باشیم.

 

هوس یك تغییر درست و حسابی به سرمان می‌زند اما مثل هر كار مهم بهداشتی و آرایشی دیگر فر كردن موها هم استادكار خودش را می‌خواهد چون كوچك‌ترین خطا ممكن است آسیبی جبران‌ناپذیر به موها بزند. پس اولین قدم برای فر كردن سپردن كار به كاردان است.

 

برای این كار می‏توانید روش‌هایی مثل پرس‌وجو از خانم‌هایی كه تجربه این كار را داشته‌اند و مشورت با آرایشگرهای ماهر سالن‌های زیبایی شهرتان را امتحان كنید.

  دكتر منصوری، متخصص پوست و مو می‌گوید: از آنجایی كه فر كردن از نوع مدت‌دار آن‌كه گاه اسم سه ماهه یا شش ماهه روی آن می‏گذارند با انواع مواد شیمیایی سر و كار دارد باید مقاومت و آمادگی تار موهای‌تان را هم پیش از هر اقدامی یا از طریق متخصص پوست و مو یا از كارشناس آرایشگری بررسی شود.     مثلا موهای نازك با هر بار پیچ خوردن ساختمان سالم و طبیعی خود را از دست می‌دهند و وز و شكننده می‌شوند     چون این مواد با تركیباتی كه دارند بزرگ‌ترین آسیب را به پیاز و ساقه مو می‌زنند تا جایی که شاید بعد از مدتی از فر كردن مجبور باشید قید موهای‌تان را بزنید و آنها را تا جایی كه آسیب دیده ، كوتاه كنید. پس همین ابتدای كار از تصمیمی كه گرفته‌اید مطمئن شوید.

پیشنهاد ما فر موقت است
در میان انواع و اقسام خدمات سالن‌های زیبایی كه با مواد آرایشی و شیمیایی مختلف ارائه می‌شود، فر كردن قوی‌ترین مواد را دارد.

 

قوی از این جهت كه خانه كردن این مواد در لابه‌لای پیچ‌وتاب موهای شما به بافت آنها آسیب می‌زند؛ آسیبی كه تنها راه پیشگیری از آن رسیدگی به آنهاست. پس اگر سرتان شلوغ است و فكر می‌كنید وقت رسیدگی به موهای‌تان را ندارید فر كردن را فراموش كنید.

 

این مواد بعد از صاف كردن روی لایه‌های موی‌تان زده می‌شود تا برای پیچاندن آماده شده و در مقابل دستگاه فر داغ یا بیگودی‌های الكتریكی خشك شوند و حالت فر خورده‌شان را از دست ندهند.

 

پس اگر با آبرسانی و مرطوب كردن این مدت را طی نكنید حتما از تصمیمی كه گرفته‌اید پشیمان خواهید شد.

شعله كلاهدوز، كارشناس آرایشگری یكی از سالن‌های مطرح پایتخت، با سال‌ها تجربه در زمینه فر كردن مدت‌دار موها به «سیب سبز» می‌گوید:

 

«راستش را بخواهید ما به بیشتر مشتریانی كه برای این كار به سالن مراجعه می‌كنند از جزئیات صدمات مواد به موها و تغییر حالت طبیعی آنها هشدار می‌دهیم و تقریبا به بیشتر آنها روش‌های مرسوم موقتی و كم‌آسیب‌تر را پیشنهاد می‌كنیم

 

اما نظر برخی را نمی‌شود تغییر داد. البته ما برای این كار از موادی استفاده می‌كنیم كه امتحان خود را پس داده‌اند و كمترین آسیب را به موها می‌زنند.»

 

قیمت بسته به اندازه مو: 60 تا 85 هزارتومان
فرهای ریز و درشت مدت‌دار
اگر انتخاب شما فر دایم یا همان شش ماهه است باید بدانید برای این كار ابتدا موها را با نرم‌کننده و ماسك تقویت‌كننده آماده فر می‌كنیم، سپس فرق سر را به قسمت‌های مختلف تقسیم كرده و بعد از آغشته كردن بیگودی‌های الكتریكی به مواد فر،

 

آنها را در اندازه‌های دلخواه مشتری مرحله به مرحله می‌پیچیم (محلول فر به‌دلیل حساسیت‌زا بودن به هیچ‌عنوان نباید با پوست سر تماس پیدا كند). بعد از پیچیده شدن موها از نوع فر ریز یا درشت محلول فر باید به‌طور تقریبی 15 تا 20 دقیقه روی مو باقی بماند.

 

این مقدار زمان با درنظر گرفتن قدرت و نوع محلول فر، جنس و شرایط موهای شما و درجه حرارت و تعداد بیگودی‌های فر كه روی سر قرار داده شده، متغیر است.

 

در مرحله آخر بعد از اطمینان از خشك شدن و نفوذ و حالت گرفتن موها هر بیگودی را با دقت به محلول خنثی ‌كننده (محلول تثبیت كننده فر موها) آغشته می‌‌كنیم. بعد از چند دقیقه موها را با آب ولرم آب‌‌كشی می‌كنیم و بیگودی‌ها را برمی‌داریم.

 

بعد از این كار موهای شما تا مدتی حالت مجعد و فر خورده به خود می‌گیرند كه مراقبت‌های شما می‌تواند آنها را به مرور زمان زیباتر و خوش‌حالت كند.

 

این فر در انواع ریز و درشت با هزینه های مختلفی در سالن های زیبایی ارائه می شود اما میانگین هزینه فرهای موقت سه و شش ماهه بسته به اندازه مو شما 200 تا 600 هزار تومان متغیر است.

 

عربی فرفری شوید
این نوع فر كه سال‌های زیادی نیست از مرسوم شدن آن می‌گذرد با نوعی بابلیس كه دو سر موازی و طولی دارد، انجام می‌گیرد. به این فر، فر عربی می‌گویند كه شباهت زیادی هم به موهای مواج با همان ویو كردن دارد.

 

اما برای اینكه بتوانید منظور خود را از این نوع فر بهتر به آرایشگر برسانید توصیه می‌كنیم عكسی از این نوع فر به او نشان دهید. خانم كلاهدوز در باره فر كردن به سبك عربی این‌گونه توضیح می‌دهد: «این روش فر بابلیس و روش مخصوص خود را دارد. موها باید تمیز و صاف باشد.

 

مثل روش‌های دیگر اینجا هم باید موها را به چند قسمت تقسیم كنیم و بعد از زدن مقداری موس یا ژل به لایه‌ها هر بخش را به شكل 8 انگلیسی دور تا دور بابلیس می‌پیچیم. برای هر كدام بسته به حالت‌پذیری حدود 10دقیقه مكث می‌كنیم.

 

به همین ترتیب لایه‌های دیگر مو را هم حالت می‌دهیم. در این نوع فر، موها ظاهری زیبا و مرتب‌تری خواهند داشت و اگر شسته و زیاد شانه نشوند تا چند روز حالت روز اول خود را حفظ خواهند کرد.

 

این نوع فر هم که طرفداران زیادی در بین خانم های جوان دارد با دستگاه مخصوص که متشکل از دو لوله طولی فلزی است که موها برای حالت گرفتن بین آن ها قرار گرفته و پیچیده می شو د.البته این هزینه بسته  به اندازه و پرپشتی موهای شما متغیر است.

 

اما به توصیه  متخصصان روش های موقتی مانند فر عربی مورد تایید تر است.چون حداقل در این روش با مواد شیمیایی سر و کار نخواهید داشت و موهایتان آسیب چندانی نمی بیند.

 

قیمت بسته به اندازه مو:  حدود 80 تا 100 هزارتومان
فر از نوع دفیوزر
این روش یكی از پرطرفدارترین و مرسوم‌ترین روش‌های حالت دادن به موها یا همان فر كردن است. در این روش موها را بعد از شسته شدن با حوله كمی آبگیری می‌كنیم (یعنی وضعیتی كه نه از موها آب بچكد و نه خشك شده باشد). سپس موها را موس زده و به دو یا سه بخش تقسیم می‌كنیم.

 

هر قسمت از مو را از پایین داخل سری دیسپانسر سشوار گذاشته و به حالت دورانی می‌چرخانیم. به همین ترتیب قسمت‌های دیگر را هم حالت می‌دهیم و در صورت درخواست مشتری در آخر با تافت آن را ماندگارتر می‌كنیم.

 

این كار اصلا پیچیدگی ندارد، بنابراین اگر سشوار شما در منزل هم قابلیت دفیوزر كردن را داشته باشد این كار را خودتان هم می‌توانید انجام دهید.

 

قیمت بسته به اندازه مو: 45 تا 60 هزارتومان

خانگی فرفری شوید

بارها برای همه ما پیش آمده كه برای رفتن به جایی وقت رفتن به آرایشگاه را پیدا نكرده‌ایم و با روش‌های خانگی خود و موهای‌مان را آراسته‌ایم.

 

این روش هم از همان شیوه‌هاست. فر كردن در خانه سال‌ها پیش با بیگودی و دردسرهایش انجام می‌گرفت اما روش بهتری هم هست.

 

قسمت‌هایی از مو كه قرار است فر شوند را جدا كرده و با سنجاق به بالای سر وصل كنید. سپس هر قسمت را كه می‌خواهید فر شود كمی ژل بزنید و به دور انگشت خود چند دور بپیچید.

 

یكی از فویل بریده شده كه از قبل آماده كرده‌اید را ‌بردارید و موی پیچیده‌شده‌تان را درون آن بگذارید و بعد دو سر آن را محكم ببندید تا موها كاملا در آن قرار گیرد. اتوی مویی را كه از قبل گرم شده بردارید و برای مدت پنج دقیقه روی فویل‌ها قرار دهید تا گرم شده و حالت بگیرند.

 

بقیه قسمت‌ها را هم به همین ترتیب پیچیده و داخل فویل قرار داده و با اتو مو حرارت دهید. بعد از تمام شدن پیچیدن كل سر فویل‌ها را به آرامی باز كنید. با این روش به سادگی موهایی خوش حالت خواهید داشت كه می‌توانید با سنجاق به آنها شكل بهتری بدهید. 

 

 

منبع:مجله سیب سبز

 

 

 

منبع مطلب :

http://www.parsnaz.ir/